FOTOEXPEDICE VHODNÁ NEJEN PRO FOTOGRAFY
ZAČÁTEČNÍCI / POKROČILÍ
NÍZKÁ FYZICKÁ NÁROČNOST
Helgoland a Düne, dva ostrovy v Severním moři. Oba ostrovy jsou chráněnou přírodní oblastí. Helgoland je velký přibližně 2 km² a přilehlá k ostrovu Düne asi 0,7 km², na ostrově se nachází písečné duny, proto název Düne. Na severozápadě ostrova se nachází symbol celého Helgolandu, je to skalnatý výběžek a říká se mu „Dlouhá Anna“. Stojí tam i maják, který je vybaven jedním z nejsilnějších světel.
Na samotném Helgolandu je největším lákadlem fotografování tereje bílého. Můžeme tam spatřit racka žlutonohého, racka stříbřitého, vrány šedé, pěvce a alkouna úzkozobého. Byl tam spatřen i albatros. Na vedlejším menším ostrůvku Düne můžeme pozorovat jespáka písečného, jespáka obecného, kajku mořskou, kameňáčka pestrého, kachnu divokou, vránu šedou, racka stříbřitého, racka žlutonohého nebo ústřičníka velkého. Ale hlavním cílem fotografování na Düne je kolonie tuleně obecného a kuželozubého.
Vzhledem k velkému počtu a rozmanitosti jednotlivých zvířecích druhů na ostrovech jde vždy o velmi silný fotografický zážitek. Z fotocesty si rozhodně přivezete plné karty a nádherné zážitky.
POPIS FOTOCESTY
Loď vyjíždí z přístavu Cuxhaven cca v 10 hod., je však třeba tam být o dvě hodiny dříve. Na loď si můžete vzít jedno zavazadlo do 20 kg a jedno příruční do 8 kg, ideálně s fototechnikou. Lodí pojedeme cca dvě a půl hodiny. Na samotný Helgoland přijedeme ve čtvrtek, ubytujeme se a celé odpoledne až do večera můžeme fotit. V následujících dnech buď hromadně, nebo po skupinách budeme přejíždět mezi ostrovy podle východů a západů slunce a podle toho, co budeme chtít zrovna fotografovat. Mezi ostrovy jezdí malá loď (jezdí mezi ostrovy tam i zpět jako MHD za 6 €).
Je nutné počítat s proměnlivým počasím, na ostrovech může dost foukat, je dobré mít s sebou oblečení proti dešti i větru, vhodnou obuv, čepici a rukavice. Vhodná je čelovka nebo baterka, fotit budeme do tmy a můžeme si vyzkoušet i večerní astro focení. Venku je dobré si hlídat jídlo, rackové jsou rychlí a číhají na každou příležitosti, vlastní zkušenost máme s rackem, kterého jsme pojmenovali Karel, je opravdu neodbytný, a pokud nedostane po čem touží, dá nám to dost hlasitě najevo.
Po celou dobu Vám bude k dispozici profesionální fotograf, a průvodce (Michal a Sofie). Rádi a ochotně Vám předají své dlouholeté zkušenosti, pomohou s optimálním nastavením fotografické techniky. Ve velmi často se měnících podmínkách si ukážeme, jak co nejlépe využit aktuální světelné podmínky a kompozici pro dosažení co nejlepšího výsledku. Přes poledne, kdy je ostré slunce je možné čas využít k odpočinku, procházkám po ostrovech, focení architektury, poznávání místní gastronomie, případně využít místní wellness služby. Při zatažené obloze je možné fotit prakticky celý den.
Ubytování bývá se snídaní, během dne je možné si nakoupit v obchodech nebo se najíst v restauraci. Na ostrově jsou duty-free shopy, kde si můžete levně nakoupit. Navštívit je možné např. mořské akvárium, evangelický kostel sv. Mikuláše a mnoho dalších zajímavostí.
PROGRAM
1.den (3.5.2023): v odpoledních hodinách kolem 20 hod. odjezd z Olomouce, noční přejezd do přístavního města Cuxhaven. Je možné přistoupit na trase Olomouc – Praha – Ústí nad Labem, z časových důvodů však není možné moc zajíždět ani na nikoho čekat! Případná místa a časy pro přistoupení na trase budeme řešit individuálně.
2. den (4.5.2023): Plavba lodí na ostrov Helgoland, kde se ubytujeme. Následuje fotografování terejů bílých na hnízdní skále.
3. – 4. (5.-6.5.2023): fotografování zvířat, přírody, útesů na obou ostrovech podle počasí, případně západů a východů slunce. Na útesy k hnízdištím ptáků je možné vystoupat pěšky, pro méně pohyblivé je možné nechat se vyvézt výtahem. Z vrcholu je krásný výhled na Helgoland i na sousední ostrov Düne. Přímo od výtahu je vybudována cesta, ze které je přístup ke skalám svažujícím se do moře, kde je nejvíce terejů a alkounů.
5. den (7.5.2023): ukončíme ubytování a můžeme ještě skoro celý den fotografovat. V odpoledních hodinách plavba lodí do přístavu Cuxhavem, následuje noční přesun do ČR.
6. den (8.5.2023): příjezd zpět do ČR v ranních hodinách